Eesti eksperdid aitavad Ukraina tervishoiutöötajaid
Eesti tervishoiusektorit ühendav MTÜ Meditsiiniekspordi klaster alustas mahuka projektiga, mille käigus koolitatakse Ukraina tervishoiutöötajaid kuidas parimal moel abistada vigastatud Ukraina võitlejaid ja nende pereliikmeid.
Lähtudes Ukraina vajadustest keskenduvad koolitused psühholoogilisele esmaabile, vigastatud võitlejate taastusravile ja proteeside valmistamisele ning ohtliku verejooksu peatamisele. Kokku on 1,5 aastaga kavas koolitada 500 Ukraina tervishoiutöötajat, kellest 100 jõuavad sellisele tasemele, et suudavad omakorda Ukrainas erialaseid koolitusi läbi viia. Esimene rühm Ukraina tervishoiutöötajaid tuleb Eestisse koolitusele augustis.
Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) taastusravikliiniku juhataja Kaupo Ole sõnul on projekti fookuses vigastatud võitlejate taastusravi ning proteeside paigaldamise ja valmistamise koolitused, samuti Ukraina võitlejate ja nende perede psühholoogiline abi. „Soovime anda Ukraina tervishoiutöötajatele erinevaid vajalikke oskusi, et nad suudaksid inimesi tõhusamini abistada,” rõhutas Kaupo Ole.
ITK kommunikatsiooni- ja turundusjuhi Inge Suderi sõnul on tegu jätkuga 2023. aastal edukalt läbiviidud pilootprojektile, mille käigus rakendati Ukraina tervishoiuasutuses psühholoogilise esmaabi meetodit vigastatud Ukraina võitlejatele ja nende peredele. Eesti eksperdid jätkavad eelmises projektis alustatud erialaste koolituste läbiviimist Ukraina tervishoiuasutustes, kus ravitakse sõjas vigastatuid, ning tervishoiukõrgkoolides kaasaegse kriisinõustamise tehnikate ja võtete juurutamiseks.
„Vigastada saanud sõdurite taastusravi, nende psühholoogiline nõustamine ja proteeside valmistamise vajadus on Ukrainas kümneid, tõenäoliselt isegi sadu kordi suurem, kui Ukraina tervishoiusektor suudab täna pakkuda. Tulenevalt sõjas vigastada saanute hulga pidevast kasvust on Ukrainas väga suur puudus proteesidest ja proteesimeistritest,” selgitas Inge Suder, kes koordineerib Meditsiiniekspordi klastris Ukraina tervishoiuspetsialistide koolitamist Eestis ja meie spetsialistide koolituskäike Ukrainasse.
Regionaalhaigla eksperdid koordineerivad projektis kahte suunda – psühholoogilise abi osutamist Ukraina võitlejatele, nende lähedastele ning Ukraina psühholoogidele ja psühhiaatritele, kes on ise pidevas läbipõlemisohus. Uue suunana hakatakse projektis õpetama verejooksu peatamise oskusi vastavalt Ameerika Kirurgide Liidu välja töötatud programmile „Stop the Bleed”.
„Suur osa Ida-Ukraina territooriumist on mineeritud ning demineerimine võtab Ukrainas aega veel aastaid. Regulaarsed pommitamised, mis toimuvad Ukraina eri regioonides, toovad kaasa ka vigastusi tsiviilelanikkonna hulgas. Seetõttu on võimalikult laialdane verejooksu peatamise oskus Ukraina ühiskonnas väga oluline. Kursus pakub vajalikke teadmisi nii tervishoiutöötajatele kui päästjatele ja demineerijatele, aga ka tavalistele inimestele, kes võivad nende oskustega päästa inimelusid,” ütles Regionaalhaigla erakorralise kirurgia keskuse juhataja prof Peep Talving.
Ka Suder rõhutab, et võimalikult laialdane verejooksu peatamise oskus on Ukraina tsiviilelanikkonna seas ja esmatasandi abi andmisel väga oluline. „Just seetõttu on meil uue suunana plaanis alustada koolitusprojektiga, milles professor Peep Talving koos kolleegidega juurutab Ukrainas Ameerika Kirurgide Liidu välja töötatud verejooksu peatamise kursuse,” lisas Suder.
Ukraina-tegevusi toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Foto: ITKs taastusravil olevad vigastatud Ukraina võitlejad, autor: ITK