Medicine Estonia korraldatud nukleaarmeditsiini seminar Valgevene spetsialistidele
10. septembril osales klastri Medicine Estonia korraldatud nukleaarmeditsiini valdkonna seminaril üle 50 kasvajaravi spetsialisti, arsti ja tervishoiutöötaja Valgevenest.
Klastri Medicine Estonia eestvedamisel toimus 10. septembril Valgevene meditsiinitöötajatele suunatud seminar, mis keskendus tõenduspõhisele kasvajaravile nukleaarmeditsiinis. Räägiti eesnäärmevähi isotoopravi võimalustest, arvestades digilahendustega selles valdkonnas.
Seminari peaesineja oli dr Anne Poksi ning eesmärk oli tutvustada pahaloomuliste kasvajate isotoopravi võimalusi, viia kõige uuem teadmine kasvajaravist Valgevene nukleaarmeditsiini arstide, onkoloogide ja uroloogideni.
„Eesti on olnud läbi aastate eesnäärmevähi molekulaarkuvamise ja isotoopravi esirinnas. Me soovime, et ka siduserialade arstid oleksid kursis kõige uuemate suundadega eesnäärmevähi isotoopdiagnostikas ja -ravis, mis tagab patsientidele parima võimaliku ravitulemuse,“ selgitas dr Anne Poksi.
Dr Poksi rõhutas, et patsiendi ravimisel on äärmiselt oluline koostöö erinevate erialade arstide vahel, ainult nii on võimalik saavutada patsiendi jaoks parim tulemus. Olulised ravi alustamise ja muutmise otsused teeb alati multidistsiplinaarne meeskond.“
2018. aastal alustati Eestis eesnäärmevähi molekulaarkuvamist prostataspetsiifilise membraani-antigeeniga (PSMA) ning kaugele arenenud vähkkasvaja ravi radioaktiivse preparaadiga 177-luteetsium-PSMA. Lisaks kasutatakse luudesse levinud haiguse korral isotoopravi 223-raadiumiga. Eestis tegelevad eesnäärmevähi raviga multidistsiplinaarsed meeskonnad, kuhu kuuluvad uroloogid, onkoloogid, patoloogid, radioloogid ning nukleaarmeditsiini- ja kiiritusravi arstid.
Klastri Medicine Estonia juhatuse liikme, Ida-Tallinna Keskhaigla turundus- ja kommunikatsioonijuhi Inge Suderi sõnul on oluline, et Eesti arstid jagavad oma kogemusi, aidates nii kaasa meditsiinisüsteemi arengule laiemalt. „Kolleegid Valgevenest tundsid huvi valdkonnaspetsiifiliste digilahenduste vastu. On hea meel, et saime Eesti kogemust jagada,“ selgitas Inge Suder.
Valgevene kolleege huvitas virtuaalselt peetud seminaril patsientide liikumise igapäevane korraldus. Samuti uuriti, milliseid e-lahendusi võeti haiglas kasutusele Covid-19 pandeemia ajal ja kuidas toimub ravi praeguses olukorras. Minski kliinilise onkoloogilise dispanseri kiiritusdiagnostika arsti dr Igor Simonjukovi sõnul annab selliste veebiseminaride läbiviimine koos Eesti kolleegidega hea võimaluse keskuse ja raviasutuse töökorraldusega tutvumiseks, aga ka kontaktide loomiseks väliskolleegidega, mis avardab oluliselt edasise koostöö võimalusi. Virtuaalseminaril osales üle 50 Valgevene arsti ja tervishoiutöötaja.
Klastri Medicine Estonia koostöö Valgevene partnerite ja spetsialistidega toimub Välisministeeriumi arengukoostööprojekti „Eesti IT-lahenduste tutvustamine ja e-tervise lahenduste rakendamine Valgevene tervishoiusektoris“ raames. Eelmisel aastal alustatud projektiga tutvustatakse Eesti kogemusi IT-lahenduste juurutamisel tervishoiusektoris ning aidatakse kaasa nende rakendamisele Valgevenes.