Läbipõlemist ennetavad seminarid Ukraina psühholoogidele ja meedikutele

ESTDEVI-i poolt rahastatud projekti  „Ukraina vigastatud võitlejate ja nende pereliikmete vaimse tervise toetamine“ vaimse tervise valdkonna tegevused keskendusid 2024. aasta teises pooles Ukraina meedikute läbipõlemise ennetamisele ja erialaste oskuste tugevdamisele.

„Sekundaarsele traumatisatsioonile on oluline tähelepanu pöörata, kuna Ukraina psühholoogid töötavad väga keerulises keskkonnas ja psühholoogide endi läbipõlemine on aktuaalne sõjas oleva riigi võitlejate ja nende perekondadega töötades. Kvalifitseeritud psühholoogidest, aga ka teistest vaimse tervise valdkonna spetsialistidest on Ukrainas suur puudus ning me peame igakülgselt toetama neid, kes seda rasket tööd igapäevaselt teevad,“ ütles Eesti Meditsiiniekspordi klastri juhatuse liige Stina Eilsen ning lisas: “Korraldasime kaks praktilise suunitlusega seminari, milles osales kokku ligi 100 Ukraina vaimse tervise valdkonna töötajat üle Ukraina. Lisaks erinevatele loovteraapia meetoditele nagu muusikateraapia ja kunstiteraapia, kuulati ka dr Julia Reinmetsa südametervise alast loengut ning nõuandeid ja õpiti Stop the Bleed kursusel verejooksu peatama. Saadud teadmisi saavad osalenud rakendada ka enda erialast tööd tehes Ukrainas.“

Detsembris toimunud koolituse raames oli osalejatel võimalus tutvuda nii Ida-Tallinna Keskhaigla proteesikeskuse kui ka  Regionaalhaigla taastusravi ja traumakeskuse tööga. Regionaalhaigla taastusravikeskust tutvustasid taastus- ja palliatiivravi kliiniku juhtaja dr Annelii Jürgenson koos kolleegidega ning traumakeskuse tööd erakorralise kirurgia keskuse juhataja dr Sten Saar ja dr Toomas Kangur.

„Koolitused Eestis on olnud meie jaoks hindamatu väärtusega, oleme juurde saanud erialaseid teadmisi, laiendanud kontaktide ringi, mis loob suurepärased võimalused edasiseks koostööks ja kogemuste vahetamiseks meditsiini- ja psühholoogiavaldkonna rahvusvahelises kogukonnas,“ ütles Vinnitsa psühholoog Natalia Shatailo.

Vaimse tervise koolituse kava pani kokku erialaspetsialistide töögrupp, kuhu kuulusid Regionaalhaigla psühholoogid, Ukraina psühholoog Natalie Shevchenko ning laiapõhjalise rahvusvahelise kriisinõustamise kogemusega traumaterapeut Maire Riis.

Projekti toetab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus ning see kestab käesoleva aasta lõpuni.